Projektek
Projekt a szabad munkaerő-áramlásról
2006. november
Az egy év leforgása alatt két szektorra, az építő- és az autóiparra koncentrálva végeztünk kutatómunkát a kollektív tárgyalások, minimálbér, átlagbér, munkaerő-költség, tekintetében.
A projekt eredményeként külön kiadványban, a partnerországok nyelvén jelentettünk meg a levont konzekvenciákat és a közösen megfogalmazott javaslatokat, követeléseket.
Térségünkben és a résztvevő országok között a munkaerő-áramlás nem jelentős (egy adott országon belül sem), de megfigyelhető az agyelszívás jelensége, vagyis az országot elhagyó munkavállalók képzettsége magasabb, mint a helyükre érkező bevándorlóké. A migráció azonban sem pozitív, sem negatív irányban nem befolyásolja a bérek változását.
Nálunk is tapasztalhatók már a régi tagállamokra jellemző és egész Európa szerte fenyegető öregedő társadalom jelei, és ez várhatóan az elkövetkező öt évben a munkaerő-csökkenéseként még inkább érezhetővé válik.
A földrajzi és szakmai mobilitás egyedüli eszközként ugyan nem nyújthat megoldást a szakképzett munkaerő-hiány feltöltésére, de mindenképpen mérsékelheti a problémát. Az öt szövetség egyöntetűen támogatja a harmadik országokból érkező munkavállalók beengedését is a munkaerőpiacokra. Természetesen egy megfelelő migrációs politika mellett, hogy sikerrel kivédjük a lehetséges szociális vallási és etnikai feszültségeket. A szociális partnerek készek aktívabb szerepet vállalni a jövőben a migrációs politika alakításában.
Szorgalmazzuk továbbá a csatlakozáskor bevezetett, majd két évvel később részben feloldott átmeneti intézkedések teljes eltörlését, hiszen az érvként felhozott aggodalmak, szociális dömping, olcsó munkaerő tömeges beáramlása, stb. nem igazolódtak. Állást foglalunk a határmegnyitás mellett is a román és bolgár munkavállalók előtt a két ország 2007-es felvételét követően.
TOVÁBB >
Gazdasági szerkezetváltás az új tagállamokban
2006. június
A rendezvény volumenére jellemző, hogy részvételével és hozzászólásával megtisztelte Vladimir Spidla foglalkoztatási szociális ügyi és esélyegyenlőségi biztos, valamint az európai partnerszerveztek főtitkárai.
TOVÁBB >
Melyek a szociális partnerek igényei?
2006. június
A szeminárium zárásaként a magyar szociális partnerek hat pontba szedett közös akciótervet fogalmaztak meg a jövőre nézve:
1. Formális vagy informális bipartite fórum létrehozása;
2. A szervezeteken belüli, illetve a szervezetek közötti koordináció javítása;
3. Nyelvi készségek fejlesztése;
4. Szakértői adatbázis létrehozása;
5. Információcsere és információáramlás javítása;
6. Tanulmány készítése és tanulni a keretmegállapodások megvalósításának tapasztalatából.
TOVÁBB >