Magyar pénzből segítik a külföldi bankokat?
2008. november 11.
FigyelőNet, MTI
Érthetetlen, hogy a külföldi tulajdonban lévő magyarországi bankokon miért a magyar állam segít, és nem a külföldi anyavállalatok - mondta a Magyar Nemzetnek Róna Péter közgazdász.
Elfogadhatatlan a miniszterek és a jegybankelnök érvelése, amikor azt mondják: a pénzintézeteknek nyújtandó hatszázmilliárd forintos mentőcsomag a magyar bankok versenyképességének megőrzésére szolgál - jelentette ki Róna Péter, utalva arra, hogy a magyar bankszektor nyolcvan százaléka külföldi tulajdonban van.

Kapcsolódó írások

Üzleti iránytű 2008 nagy dilemmáihoz
Meddig lesznek drágák a forinthitelek?
Parlament előtt a banki mentőcsomag
Nem a magyar államnak, hanem a külföldi anyabanknak kell kisegítenie a bajba jutott itteni pénzintézetét - mondta a közgazdász, rámutatva arra, hogy a Simor András által esetleges rászorulóként megnevezett három bank közül kettőnek, a CIB-nek és az MKB-nek külföldi a tulajdonosa. "A bázeli rendszer világosan meghatározza a felelősségi köröket.

Az OTP például az ukrán leánybankjáért felelős, s ha a pénzintézet nem képes kisegíteni ukrán érdekeltségét, akkor a magyar államnak kell támogatnia az OTP-t azért, hogy az mentőövet nyújthasson leányvállalatának. Mindebből azonban az is következik, hogy a magyar államnak nem kell kisegítenie például az MKB-t, hiszen az a bajor bank kötelezettsége. Ha pedig a külföldi anyabank nem képes támogatást nyújtani magyarországi leányvállalatának, akkor azt a leánybankot azonnal, térítés nélkül államosítani kell" - fejtette ki Róna Péter.

Adatkezelési tájékoztató