A jegybank nem hisz a kormánynak
2010. február 24.
FN.hu, MTI
Borúlátóan nyilatkoztak a magyar gazdaság állapotáról a Magyar Nemzeti Bank (MNB) közgazdászai. Elhúzódó recesszióra, a korábban vártnál magasabb inflációra és stabilan magas munkanélküliségre számítanak. A kilábalást az elégtelen hazai vásárlóerő hátráltatja.
Lassú lesz a kilábalás

A belföldi kereslet visszaesését a kedvezőtlen jövedelemkilátások és a költségvetési szigorítások mellett a bankok nagyon alacsony hitelezési aktivitása is erősíti – írja szerdán publikált, Jelentés az infláció alakulásáról címet viselő prognózisában a jegybank. Az intézmény közgazdászai szerint az alacsony, és idén még csökkenő belföldi kereslet miatt késik a magyar gazdaság kilábalása a recesszióból: úgy vélik, idén a GDP még 0,2 százalékkal zsugorodik, jövőre pedig 3,4 százalékkal bővül. Összevetésként: a kormány idén ugyanekkora GDP-csökkenésre, jövőre viszont 3,7 százalékos növekedésre számít.

A jegybank a korábban vártnál magasabb inflációra számít, úgy vélik a drágulás idei, átlagos mértéke 4,4 százalékos lesz, míg 2011-ben 2,3 százalékos inflációt jósolnak. Elemzésük szerit az alacsony belső kereslet ugyan árleszorító hatású, de az emelkedő olajárak, a januári jövedékiadó-emelés és a nem várt mértékben emelkedő szabályozott árak mégis váratlanul nagy pénzromláshoz vezetnek idén. Jövőre viszont a gazdaság némi beindulása mellett az árstabilitáshoz közeli lesz az infláció mértéke.

Idén biztosan rosszul élünk

Az idei szja-csökkentés fizetéseket növelő hatását ellensúlyozza a költségvetéstől kapott pénzügyi transzferek csökkenése és a cafeteria megadóztatása, ráadásul a vállalatok mostantól elbocsátás helyett a dolgozók bérein spórolnak, így a lakossági reáljövedelem idén további 2,7 százalékkal csökken.

A növekedés beindulásával és a 2011-es további szja-csökkentéssel viszont több maradhat a pénztárcánkban. Az MNB prognózisa szerint először a feldolgozó iparban, később a szolgáltatások területén nőnek a bérek, 2011-ben átlagosan 2 százalékkal nő a lakosság reáljövedelme – már azoké, akik dolgoznak.

A jegybank munkanélküliség-prognózisa szintén borúlátó. Úgy látják, hogy bár 2009 végére az állástalanok arányának növekedési üteme lassult, és a lassulás idén is folytatódik, a vállalatok idén még meglévő dolgozóikra alapoznak, a foglalkoztatottság lassú emelkedésére csak 2011-től látnak esélyt. Konkrétan: idén még 0,8 százalékkal csökken a foglalkoztatottak száma, és jövőre mindössze 0,1 százalékosa lesz a bővülés. Mindez azt jelenti, hogy a munkanélküliség 11 százalék körüli szinten stabilizálódik a válság után, érdemben magasabban, mint ahol előtte volt.

Rosszul áll a büdzsé

További kormányzati intézkedések nélkül a költségvetés hiánycéljainak túllépése valószínűsíthető, 2010-ben a GDP-arányos államháztartási deficit csak a stabilitási és kamattartalékok törlése esetén szorítható 4 százalék közelébe – olvasható a jegybanki tanulmányban. Az MNB szakértői szerint a kormány által tervezettnél többet költünk majd a MÁV-ra és a BKV-ra, az állami intézmények kiadásai is emelkednek, míg a vártnál kevesebb adóbevétel folyik be, ráadásul az Alkotmánybíróság döntései is rontják az egyenleget. A 2011-re tervezett, a GDP 0,6 százalékát jelentő szja-csökkenésnek szintén nem látszik a forrása – vélik.

Így az MNB idén 4-4,2, jövőre pedig 4,1-4,3 százalékos GDP-arányos deficitre számít, míg a kormány kitart idei 3,9, jövőre pedig 3,8 százalékos hiányprognózisa mellett. A jegybank megjegyzi: a deficitcélok elérése mindkét évben újabb intézkedéseket – megszorításokat – igényel.

 

Adatkezelési tájékoztató