Hogyan hat a Fidesz a forintra?
2010. április 12.
K.M.
Pozitívan reagáltak a piacok az elsöprő Fidesz-győzelem hírére: emelkedett a BUX, erősödött a forint. A lapunk által megkérdezett elemzők szerint a befektetők a várható kormányzati stabilitást díjazzák. A későbbikre nézve azonban akadnak kockázatok.
Egyrészt világpiaci rally van, másrészt a Fidesz fölényes győzelme a stabilitás vízióját teremtette meg a piacokon – indokolta a piacok enyhén pozitív reakcióját Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline vezető elemzője. Több mint egy százalékot erősödve nyitott hétfő reggel a BUX, s a forint is 265-ös szintre erősödött.

Bár egy kétharmados kormányzati többség lehetőséget jelent, ugyanakkor nyilvánvalóan tartalmaz kockázatokat is. Ám jelenleg olyan pozitív piaci „szentiment”, hangulat az uralkodó, amely csak a jó híreket hajlandó számításba venni, és félresöpri a kockázatokat – tette hozzá Sarkadi Szabó Kornél. Az elemző egyetértett az fn.hu azon fölvetésével, hogy az ilyen szentimentek után nagy bukták szoktak következni, ugyanakkor utalt arra: nem lehet tudni, hogy ez mikor fog bekövetkezni.

A befektetők az IMF szűrőjében bíznak

Török Zoltán, a Raiffeisen makroelemzője is a kedvező világpiaci hangulatot, s a várható kormányzati stabilitást érzékeli a hétfő reggeli kedvező pozitív piaci reakció hátterében. A piacokat ugyan óvatosságra inthetné Török Zoltán szerint, hogy a Fidesz gazdaságpolitikája egyelőre egy „üres doboz”, amelyet a későbbiekben kell föltölteni tartalommal, s még csak néhány olyan általános elemek tudható egyelőre, hogy lesznek szerkezeti átalakítások, adócsökkentés, s valószínűleg az államháztartási hiánycél is magasabb lesz a jelenlegi kormány által kommunikáltnál.

Az elemző ugyanakkor mégsem hiszi, hogy a befektetők túlzottan aggódnának, mivel úgy vélhetik: Magyarország benne van egy IMF-programban, tehát bármit is akar az új kormány, annak egy komoly előszűrőn kell átmennie.

A forintpálya kockázatai

Az elemző a további forintpályára nézve több kockázatot is lát. Korábban Fidesz-politikusok utaltak arra, hogy gyengébb forintot szeretnének, ha ezt a szándékukat teljesen nyílttá teszik, az elbizonytalaníthatja a befektetőket. Ugyancsak kedvezőtlen hatása lehet egy kormány-jegybank konfliktusnak is, s természetesen kockázatot jelentenek a külső hatások, a globális befektetői hangulat változásai is – mondta Török Zoltán. Mindent összevéve azonban az elemző nem látta jelentőseknek a kockázatokat.

Mindenesetre nem lenne meglepő, ha a Fidesz gazdaságpolitikusai a jelenlegi szintnél gyengébb forintot szorgalmaznának, a Crédit Agricole Corporate & Investement hétfőn publikált elemzése megállapítja: túlértékeltek a régiós valuták, beleértve a forintot is. Ennek kapcsán fölelevenítik, hogy a lengyel jegybank (amelynek sajnos a hétvégi légi tragédiában elhunyt a vezetője, a lengyel elit számos más tagjával együtt) múlt hét pénteken beavatkozott a piacokon, a zloty további felértékelődésének megakadályozására. Az elemzés szerint ugyanakkor ez hazánkban nem valószínű, hiszen bőven van még tere a kamatcsökkentésnek.

Németország számít csak igazán?

A bank elemzője, Stuart Bennett számításai szerint Magyarország esetében 1 százalékos árfolyam-erősödés nyomán 0,5 százalékkal csökken a kivitel, a német ipari kibocsátás 1 százalékos mérséklődése pedig 1,6 százalékkal veti vissza az exportot. Lengyelország esetében ugyanezek a számok 1,8, illetve 6,1 százalék, miközben a cseh mutatók 0, illetve 2,3 százalékon állnak. A régió országainak exportja tehát kevésbé van kitéve az árfolyammozgásoknak, mint Európa és azon belül is a német gazdaság teljesítményének.

Az elemző mindebből azt a következtetést vonja le, hogy a német ipari termelés növekedése idején nem kell attól tartani, hogy a három ország gazdasága árfolyamtényezők miatt letérne a növekedési pályáról.

Mindemellett ebből az is következik, hogy bár Csehországnak jelenleg közömbös, Magyarország exportjára viszont hat a forint árfolyama, amelyre a honi gazdaságpolitikának még mindig nagyobb a ráhatása, mint a német ipari kibocsátásra.

londoni elemzők - ők sem tudják, mit akar a fidesz

Neil Shearing, a Capital Economics nevű vezető londoni gazdaságelemző ház közép-európai közgazdásza hétfőn az MTI-nek azt mondta: a hétfői, "meglehetősen mérsékelt" árfolyammozgások is jelzik, hogy a piac várta a kialakult eredményt, ám a nagy kérdés az, hogy a Fidesz mire használja elért többségét. "Egyelőre nem igazán tudjuk, hogy mit akarnak tenni" - mondta.

A 4cast nevű londoni gazdasági-pénzügyi tanácsadó és elemző csoport hétfői kommentárja is azt emelte ki, hogy a Fidesz "nagyon keveset árult el" a kormányalakítás utáni szándékairól, különösen azokkal a strukturális területekkel kapcsolatban, amelyekben a reformok fájdalmasak lehetnek.

Forrás: MTI



Adatkezelési tájékoztató