OTP: nem engedünk el egy forintot sem
2011. június 1.
FN 
Minden adóssal élethelyzetének megfelelően törekszik megegyezésre az OTP Bank, és nem akar kilakoltatni, de természetesen senkinek sem engedik el tartozását.
„Piacgazdaságban nincsenek diszkontok. Az adósok és a bank közötti együttműködés nem arról szól, hogy elengednénk a tartozások egy részét” – hangsúlyozta Gresa István, az OTP Bank Hitelengedélyezési és Kockázatkezelési osztályának vezérigazgató-helyettese ma délelőtt. A bank sajtótájékoztatóján Gresa és Gyuris Dániel, az OTP Jelzálogbank elnök-vezérigazgatója ismertette a pénzintézet nem fizető adósokkal kapcsolatos stratégiáját a kormány adósmentő csomagjának tükrében.

diszkont nem-Drágítás igen

"A nettó kamateredmény éves szinten 18%-kal
gyarapodott a nettó kamatmarzs 0,29%-pontos
bővülése eredményeként (2009: 5,95% vs. 2008:
5,66%). A jó teljesítmény egyrészt a hiteloldalon
2008 végétől megvalósított átárazások
következménye: a meglévő jelzáloghitel és
fogyasztási hitel portfolión jelentős kamatemelés
történt 2008 4Q-ban (deviza jelzáloghiteleknél
mintegy 100-150 bázispontos), az új lakossági
folyósítások kamata is emelkedett, továbbá a
vállalkozói szegmens új kihelyezései is a válságot
megelőző szpredszintek felett történtek."

Részlet az OTP 2009. évi  beszámolójából

A vezetők szerint világszínvonalú behajtási irányelveket fektettek le, melyekkel sikerrel kezelik majd a nem fizető lakáshitelesek problémáját. A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy az adósság átstrukturálásával nem az az OTP célja, hogy a bárki is elveszítse otthonát, hanem hogy átmeneti könnyítés után mindenki sikerrel tudja visszafizetni hitelét a bank felé. Gresa István kiemelte, hogy minden ügyféllel megegyezésre törekednek majd, egy személyes találkozó után pedig mindenkinek élethelyzetéhez igazítják adósságtörlesztését. Ehhez a feladathoz egyébként különlegesen felkészített empatikus és stressztűrő kollégákat válogatnak majd a feladat súlyának megfelelően.

A vezérhelyettes ugyanakkor megnyugtatott, hogy a kormány adósmentő programja előtt a válság csaknem három éve alatt mindössze 4 nem fizető ügyfelüket lakoltatták ki, és ezután sem számítanak többre. Gresa hozzátette, hogy egyébként több tízezer olyan problémás ügyfelük van, akiknél végrehajthatnának. Csakhogy ez nem cél, mert senkinek sem lenne jó. Követeléseiket semmiképpen sem kívánják továbbadni különböző követeléskezelőknek, a behajtást cégcsoporton belül, az OTP Faktoringgal oldják majd meg, mivel ez kiszámíthatóbb és transzparensebb.

Összhangban a kormány csomagjával

A vezérhelyettes szerint a kormány és a Bankszövetség között sokáig tárgyalt adósmentő csomag összhangban áll az OTP saját törekvéseivel, hiszen hasonló átstrukturálás (csak rövidebb időre szóló és addig markánsabb kedvezményeket nyújtó) már eddig is létezett a banknál, és egyébként ezután is megmarad. Ha az ügyfél a kedvezőbb részleteket sem képes fizetni, a bank támogatja az ingatlancserét - azaz a kisebb lakásba költözést, amihez most állami kamattámogatás is jár -, illetve ahol célszerű lízingszerződést kötni, ott annak lehetőségét is megvizsgálják.

Az OTP nem támogatja az eszközkezelőt, ez csak a végső megoldás lehet, előtte megpróbálnak együttműködni az ügyféllel, hogy közösen értékesítsék a lakást. Bírósági végrehajtás esetén a bank jelen lesz az árveréseken, megvédve az ingatlantulajdonost a hiénáktól, akik mélyen áron alul szeretnék megszerezni az ingatlanokat.

Árfolyamfixálás: senki nem lát előre

„Mikor két vak helyet cserél a moziban, hogy jobban lássanak” – így érzékeltette Gresa István, hogy egyelőre senki sem tudja megmondani, hány ügyfél él majd az árfolyamfixálás lehetőségével. Gyuris Dániel ugyanis nem zárta ki, hogy akár az adósok fele választja majd ezt az opciót, Gresa viszont a 6,5 százalékos számból indul ki, ennyien választották ugyanis eddig a bank saját, rövidebb távú, de drasztikusabb „árfolyamfixálását”. A bank képviselői hangsúlyozták, hogy a fixálásnál nem a rövid távú hasznokat kell nézni, hiszen ezek nem jelentősek (átlagosan mintegy 13-15 ezer forinttal csökkenhet a havi törlesztőrészlet 3 évig), fontosabb, hogy egy rövidtávú extrém svájci frank vagy euró erősödéstől óvhatja meg a hiteleseket.

Az árfolyamfixálást várhatóan szeptembertől választhatják az adósok, a gyűjtőszámlán gyűlő különbözetet pedig 2015 januárjától kell majd elkezdeni törleszteni. Ez egy átlagos, 10 millió forintos hitelnél havi 4000-4500 forintos pluszterhet jelent majd 2015-től, mely az OTP szerint az akkori, várhatóan jobb gazdasági helyzetben nem fog óriási problémákat jelenteni.
Közműszolgáltatókkal együtt

A bank felhívta a figyelmet, hogy a nem fizető adósok problémáját a bankszektor nem képes egyedül megoldani, hiszen számos ingatlanra közműtartozást is terheltek, és a szolgáltatók is kezdeményezhetnek végrehajtási eljárást. A Magyar Nemzeti Bank kritikájára, miszerint a moratórium feloldása után az árverési kvóták túl alacsonyak, az OTP úgy reagált, hogy senkinek sem érdeke túl sok lakást egyszerre piacra dobni, hiszen a túlkínálat tragikusan hatna a lakáspiacra, és az építőiparra is, hiszen senki sem akarna a használtakhoz képest méregdrágán kínált új lakásokat építeni. Nem mellesleg a bankoknak sem jönne jól a hirtelen lakásdömping, hiszen a hitelek mögötti ingatlanfedezetek elolvadnának egy ingatlanpiaci ársokkal. Az OTP egyébként nem számít a rossz adósok miatti további veszteségleírásokra, de azért jól felkészült: az ingatlanfedezet mellett a 90 napon túl nem fizetők hitelállományának 45 százalékára képeztek céltartalékot, míg a szektor átlaga csupán 27 százalék.

Adatkezelési tájékoztató