Egyeztetés nélkül írják át a helyesírást is
2013. március 11.
A Nyelv és Tudomány szerint már az új szótáron dolgoznak.

Körülbelül egy éve lezárultak a helyesírási szabályzat módosításai, jelenleg a szabályzathoz kapcsolódó szótár munkálatai folynak. Amíg az új szabályzat nem jelenik meg, az illetékesek nem szeretnék megszellőztetni, pontosan mi változik. Az új helyesírási szabályzat elfogadását – a korábbi tiltakozások ellenére – ugyanis nem előzte meg széles körű szakmai egyeztetés. A Nyelv és Tudomány szerint baj, hogy a Magyar Tudományos Akadémia Magyar Nyelvi Bizottsága nem vállalkozott valódi reformra, csak kozmetikázta a jelenlegi szabályzatot, így túl sok új dolgot nem kell majd megtanulni.


Fotó: MTI / Koszticsák Szilárd

Sokaknak a legmegdöbbentőbb változás az lehet, hogy a -szerű elemet ezentúl nem úgy kell írni, mint a képzőket, hanem úgy, mint az összetételi utótagokat: azaz az ésszerűt felváltja az észszerű. Bizonyos esetekben a helyesírási szabályzat eddig csak egyféle rövidítést tett lehetővé, most azonban a Magyar Nyelvi Bizottság nem tanúsít többé ellenállást az írásszokással szemben. Az eddig kizárólagos b. ú. é. k. többé nem lesz elfogadható, a korábban üldözött BÚÉK válik egyedüli helyes formává, ha valaki boldog új évet akar kívánni.

A portál írása szerint a magyar helyesírás szabályainak változtatása borsot törhet néhány bank orra alá is. Lehet, hogy többük nevét másképp kell írni a jövőben, mint eddig. A jelenlegi "CIB bank" helyett "CIB-bank" lesz a helyes írásmód. Ez esetben viszont a bankok hivatalos neve, így például az MKB-é is megváltozhat. Az esetleges névváltoztatási kötelezettség viszont tetemes, akár százmillió forintban mérhető költséget is jelenthet az érintett bankoknak - írja a Pénzcentrum.

Forrás: nyest.hu/pénzcentrum.hu/FN24

Adatkezelési tájékoztató