Nem az energia drága, pénzünk nincs
2013. október 03.
Elkészült a magyarországi energiaárak nemzetközi összehasonlítása.

Mostantól a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) honlapján minden hónapban nyomon követhető huszonhárom ország fővárosának villamosenergia- és földgáz végfelhasználói árainak alakulása. Az első jelentés a júliusi, augusztusi adatokat tartalmazza.

Nem drága, de mégis

Budapest a lakossági fogyasztók villamosenergia-árait tekintve júliusban és augusztusban a lista végén helyezkedett el, tehát a legolcsóbb városok között, azonban a vásárlóerő alapján a drágább városok közé került. A földgáznál az árakat tekintve hasonló a helyzet, Budapest az utolsó előtti helyen állt, míg vásárlóerő-paritáson mérve a középmezőnybe tartozik.

A fogyasztók terheinek összehasonlítása érdekében a hivatal a fogyasztók „teherbíró képességét" is vizsgálta. Azt nézték, hogy egy adott háztartás az érintett országokban jövedelme hány százalékát költi adott mennyiségű villamos energiára és földgázra. A kiinduló árat, a háztartások jövedelmét európai vásárlóerő-egységben mérték. Ebben az összevetésben Budapest mindkét hónapban a második helyen végzett, az összehasonlításban szereplő fővárosok között csak Bukarestben költik nettó jövedelmük nálunk nagyobb hányadát villamosenergia- és földgázfogyasztásra.

Fotó:

Az elemzés az érintett országok szolgáltatóinak, szabályozó hatóságainak adataira épül. Az árgyűjtés nemcsak a végfogyasztói árra terjed ki, hanem az egyes árelemekre is, így külön vizsgálja az energiadíjat, a rendszerhasználati (hálózati) díjakat, az energiaadót és az áfát. A vizsgált fogyasztók a fővárosok átlagfogyasztói, vagyis az egyes fővárosokra jellemző átlagos fogyasztók.

Nem hiába volt hát a rezsicsökkentés! De vajon tényleg használ?

Mostanáig az elemzés 15 fővárosra (Amszterdam, Athén, Berlin, Bécs, Brüsszel, Dublin, Koppenhága, Lisszabon, London, Luxembourg, Madrid, Helsinki, Párizs, Róma és Stockholm) terjedt ki, de idén további nyolc fővárossal: Budapesttel, Belgráddal, Bukaresttel, Ljubljanával, Pozsonnyal, Prágával, Varsóval és Zágrábbal bővült a lista. A cél, hogy azonos módszertani alapok szerint gyűjtött, azonos tartalmú és összetételű, nemzetközi végfelhasználói ár-összehasonlítás készüljön.

Az adatokat a Hivatal minden hónapban a honlapján publikálja az alábbi linken.

Forrás: mekh.hu/FN24

Adatkezelési tájékoztató