440 milliárdot buknak a magyar cégek a stressz miatt
2014. október 14.
A kieső munkanapok több mint felét a stressz okozza, ezért érdemes küzdeni ellene.

Andor László, az Európai Bizottság foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi befogadásért felelős biztosa a Napi.hu munkavédelmi konferenciáján beszélt erről. Elmondta, hogy a munkavállalók hasonló kockázatoknak vannak kitéve Írországban és Romániában is, ezért szükséges az egységes szabályozás.

Andor kitért arra, hogy a gazdasági válság nemcsak a munkahelyek számát csökkentette, de a megmaradtak minőségét is. Sok a határozott idejű szerződés és a ki nem fizetett gyakornok, ez sok bizonytalanságot okoz és stresszhez vezet. A munkavállalók biztonságot, kreatív lehetőségeket várnának és azt, hogy részt vehessenek a döntések meghozatalában, a munkahely pedig legyen tekintettel egyéni körülményeikre. Ehelyett csökkenő fizetéssel, növekvő bizonytalansággal, romló munkakörülményekkel kell szembenézni – mondta a biztos.

Ez kihat a teljesítményre, gyakori hiányzással jár, hosszú távon pedig az egészségünket is hátrányosan érintheti. Ha ezekkel a hatásokkal nem számolnak az európai cégek, évente 240 milliárd eurót is bukhatnak. Az Eurobarométer adatai szerint például Magyarországon a kieső munkanapok több mint felének a stressz az oka, ez évente 440 milliárd forintnyi veszteséget jelent a vállalkozásoknak.

Andor László elmondta, hogy az uniós jog szerint fel kell mérni a munkahelyi kockázatokat, megelőzésre, képzésre, információnyújtásra is szükség van. Ha a tagállamok nem ültetik át ezeket a szabályokat nemzeti jogrendszerükbe, az Európai Bizottság kötelességszegési eljárást indíthat. Az EU legversenyképesebb gazdaságai komoly összegeket fektetnek a stressz elleni harcba – jegyezte meg a biztos.

Adatkezelési tájékoztató