Felkerültek a Forbes listájára Orbán új barátai
2014. november 11.
Megjelent a Forbes 33-as toplistája a leggazdagabb magyarokról. Az első helyezett már Luxemburgba tette át székhelyét, rajta kívül minden listán szereplő a politikával üzletelésnek is köszönheti vagyonát.

Két meglepetéssel is szolgál a Forbes friss gazdaglistája. Az egyik, hogy már nem Csányi Sándor vagy Demján Sándor váltja egymást a leggazdagabb magyarként a lista élén, ahogy eddig más listáknál megszokhattuk. A másik, hogy felkerült Simicska Lajos, Orbán Viktor egykori barátja is, mint ahogy más feltörekvő "nemzeti nagytőkések" is.

A Forbesnál Gattyán György a leggazdagabb magyar, aki egy felnőtt-tartalomszolgáltatást nyújtó webkamerás oldal atyja, vagyonát 174 milliárd forintra becsülte a Forbes. Gattyán az egyetlen a listán, aki nem igyekszik jóban lenni politikusokkal. Korábban a NAV rendszeresen ellenőrizte a cégét, és őt magát is, aki a legnagyobb személyi jövedelmadót befizető ember az országban. Idén év elején Luxemburgba helyezte át cégbirodalma székhelyét, aminek állítása szerint nem volt köze a NAV-vizsgálatokhoz.

A lista 16. helyén Simicska Lajost találjuk, ami azért meglepetés, mert a miniszterelnök kollégiumi szobatársa ezt megelőzően soha nem szerepelt egyetlen gazdaglistán sem. A Közgép tulajdonosának vagyonát 45 milliárd forintra becsülte a Forbes. Üzlettársa, Nyerges Zsolt 16,8 milliárdra becsült vagyonával a 31. helyre került.

Felkerültek a listára Orbán Viktor új barátai is, mint például Garancsi István, aki 17 milliárdos vagyonával a 30. helyen van. Róla az Átlátszó azt írta, hogy nagyon jó éveket tudhat maga mögött, például a takarékszövetkezetek közül az ő irányítása alatt álló Duna Takarék mentesült az államosítás alól. Garancsi részesült továbbá a MET-es gázüzletből is: az offshore hátterű magáncég az állami szabályozásnak, a kormányzati rezsiharcnak és az állami tulajdonú MVM Zrt.-vel kötött bombaüzletnek is köszönhetően 2012-ben 50 milliárd forintos osztalékot fizethetett tulajdonosainak. Az Átlátszó ciprusi cégadatok segítségével bizonyította tavaly, hogy a Football Invest 2007 Zrt.-n keresztül Garancsi tulajdonos a MET-ben.

A Forbes listáján újként ott van az a csoport is, amely az autópályákat, illetve a főutakat használó teherautók megadóztatását segítő informatikai rendszert telepíti. Az i-Cell Kft. és az ARH Informatikai Zrt. konzorciuma kapta meg a 43 milliárdos állami megbízást. Az i-Cell Kft. tulajdonosa a Forbes-listán 22. helyre rangsorolt Emőri Gábor, az ARH Zrt. pedig a 24. helyen álló Kertész Attiláé és Kertész Viktoré. Ugyanez a két cég gyárthatja és telepítheti az ORFK fix traffipaxjait is 6,3 milliárd forintért.

Összefoglalva: a listán szereplők, legalábbis a fenti nevek túlnyomó többsége az állami megrendeléseknek, azaz politikai kapcsolataiknak köszönhetően váltak sikeressé. Leszámítva Gattyán Györgyöt, aki viszont már Luxemburgból intézi cége ügyeit.

Adatkezelési tájékoztató