Nagy sületlenségeket gondolnak a britek az EU-s bevándorlókról
2018. október 28.
Valószínűleg ez is szerepet játszott a brexit megszavazásában.
Demonstrtors gather outside the Parliament to protest against Brexit, waving EU and Union flags and a placard reading 'Brexit Is It Worth It?', London on October 25, 2018. The UK could experience a no deal departure from the EU if the bloc takes a 'deliberately intransigent approach' to Brexit negotiations, MPs have been told. Brexit Secretary Dominic Raab made the warning to the House of Commons on Thursday, amid reports the government is ready to introduce parliamentary preparations for a no deal divorce in less than three weeks' time. (Photo by Alberto Pezzali/NurPhoto)

A King’s College London Politikatudományi Intézete, a The UK in a Changing Europe (Az Egyesült Királyság a változó Európában) és az Ipsos MORI közvélemény-kutató intézet vasárnap ismertetett vizsgálata alapján csupán a briteknek 29 százaléka tudja, hogy a külföldi EU-munkavállalók jóval több adót fizetnek be a brit költségvetésbe, mint amennyit onnan szociális és egészségügyi ellátásra igénybe vesznek – írja az MTI. Az új felmérésben a szakértők 2200 fős mintával dolgoztak.

A brit belügyminisztérium mellett működő, de hivatalosan független testületként tevékenykedő bevándorlási tanácsadó szervezet (Migration Advisory Committee, MAC) adatai alapján a Nagy-Britanniában dolgozó uniós munkavállalók a brit költségvetés jelentős nettó befizetői:

a 2016-2017-ban 4,7 milliárd fonttal (1710 milliárd forinttal) több adót fizettek be az általuk igénybe vett ellátások és közszolgáltatások költségénél.

A vasárnap bemutatott vizsgálat szerint ezzel szemben a válaszadók 45 százaléka úgy véli, hogy a külföldi EU-munkavállalók vagy nagyjából ugyanannyi, vagy több milliárd fonttal kevesebb adót fizetnek, mint amennyit a brit költségvetésből szociális és egyéb ellátásokra igénybe vesznek.

A brit EU-tagság támogatóinak és ellenzőinek véleménye között komoly eltérés jelentkezett. Azok, akik az uniós tagságról 2016-ban rendezett népszavazáson a bennmaradásra voksoltak, mindössze 14 százalék, a kilépésre szavazók körében viszont 42 százalék hiszi úgy, hogy a külföldi EU-munkavállalók milliárdokkal többe kerülnek a brit költségvetésnek, mint amennyi adót befizetnek.

A friss felmérés alapján a britek abszolút többségének meggyőződése szerint Nagy-Britanniában az EU-társállamokból érkezők miatt növekedett a bűnözés mértéke.

A megkérdezettek 56 százaléka vélekedett így, a népszavazáson a kilépésre voksolók közt az arány még magasabb, 75 százalék volt.

A felmérésben részt vevők 39 százaléka – ezen belül a kilépésre szavazók 53 százaléka – mondta azt, hogy az EU-országokból Nagy-Britanniába irányuló bevándorlás hatására romlott a helyi egészségügyi ellátás színvonala. Az alanyok 47 százaléka – a kilépést pártolók körében 61 százalék – szerint ráadásul az uniós országokból érkező munkavállalók alkalmazása növelte a munkanélküliséget is az alacsonyabb képzettséget igénylő szektorokban.

A felmérést készítő szakértők kiemelték, hogy a Migration Advisory Committee által az EU-polgárok bevándorlásának hatásairól összeállított új tanulmány megállapításai szerint a fenti állítások közül egyik sem igaz.

A közvélemény-kutatásból az is kiderült, hogy a britek alaposan alulbecsülik az EU-társállamokból a brit gazdaságba érkező befektetések értékét, viszont messze túlbecsülik a külföldi EU-állampolgárok arányát a brit lakosságon belül. A felmérés résztvevői átlagosan 16 százalékra becsülték a Nagy-Britanniában élő külföldi EU-állampolgárok arányát, a tényleges arány ugyanakkor csupán 6 százalék.

Kiemelt fotó: AFP / Alberto Pezzali / NurPhoto

Adatkezelési tájékoztató