Hírlevelek – aktualitások

H

Koronavírus – a bérpótló állami támogatások részletszabályai

Megjelent: 2020. április 15.

Jelen hírlevelünkben a csökkentett munkaidős foglalkoztatás esetén igényelhető bérpótló állami támogatás szabályait (Kurzarbeit) és a kutató-fejlesztő tevékenységet végző munkavállalók támogatásának részletszabályait ismertetjük.

Tisztelt Ügyfeleink! Tisztelt Olvasóink!

Koronavírus – a bérpótló állami támogatások részletszabályai

Megjelent: 2020. április 15.

Jelen hírlevelünkben a csökkentett munkaidős foglalkoztatás esetén igényelhető bérpótló állami támogatás szabályait (Kurzarbeit) és a kutató-fejlesztő tevékenységet végző munkavállalók támogatásának részletszabályait ismertetjük.

Tisztelt Ügyfeleink! Tisztelt Olvasóink!

2020. április 7-én jelentette a kormány az újabb gazdaságvédelmi mentőcsomagot, melynek elemeit bejegyzésünkben mi is ismertettünk.

Jelen hírlevelünkben a csökkentett munkaidős foglalkoztatás esetén igényelhető bérpótló állami támogatás szabályait (Kurzarbeit) és a kutató-fejlesztő tevékenységet végző munkavállalók támogatásának részletszabályait ismertetjük.

1. I. Csökkentett munkaidő esetén igényelhető állami támogatás (105/2020. (IV.10) Korm. rendelet)

Általános szabályok

A 2020. április 16-án hatályba lépő kormányrendelet alapján a kormányhivatal a támogatást a munkavállaló és a munkáltató együttes kérelmére, a munkavállaló számára nyújtja.

A támogatás havonta utólag kerül folyósításra a munkavállaló részére. A folyósított összeg adó- és járulékmentes.

A támogatás abban az esetben igényelhető, ha a munkáltató a munkavállalót a munkahelye megőrzése érdekében a vészhelyzet miatt csökkentett munkaidőben foglalkoztatja és emellett egyéni fejlesztési időben állapodnak meg.

Csökkentett munkaidő: a módosítás előtti munkaszerződéshez viszonyított, minimum 30%-os, maximum 50%-os munkaidő csökkenés, de legalább napi 4 óra munkaidőnek megfelelő tartamú részmunkaidő. (8 órás munkaviszonyt tekintve, napi 4-5,6 óra közötti munkaidő minősülhet csökkentett munkaidőnek.)

Egyéni fejlesztési idő: a munkavállaló a munkaköréhez kapcsolódó fejlesztés érdekében mentesül a csökkentett munkaidő miatt kieső munkaidő 30 %-ának megfelelő mértékben a munkavégzési kötelezettség teljesítése alól. (Az, hogy a fejlesztési idő alatt mit kell a munkavállalónak csinálnia, nincs szabályozva a kormányrendeletben.)

A támogatás mértéke és feltételei

A 2020. március 11-i esedékességgel megállapított havi távolléti díj személyi jövedelemadó-előleggel, járulékokkal csökkentett összegének a 30, 40 vagy 50 %-ban kieső munkaidőre járó arányos részének 70 %-a.

A gyakorlatban ez a kieső nettó bér 70%-át jelenti. A figyelembe vehető nettó bér maximuma 214.130 Ft/hó, ami azt jelenti, hogy az igénybevehető támogatás maximum összege: 74.945 Ft/fő/hó.

A támogatás igénybevételének számos feltétele van, amelyről kollégáink szívesen adnak tájékoztatást, és segítik Önöket a kérelem összeállításában, valamint az elérhető támogatással kapcsolatos számításokban is.

A támogatás igénylése

A kérelmet a munkáltató a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat honlapján közzétett formanyomtatványon, elektronikus úton nyújthatja be, a munkavállaló foglalkoztatási helye szerint illetékes kormányhivatalnál.

A kormányhivatal 8 munkanapon belül megvizsgálja a kormányrendeletben foglalt feltételek fennállását, és amennyiben ezek teljesülnek, akkor sor kerül a támogatás nyújtására.

II. A K+F tevékenységet végző munkavállalók bértámogatása (103/2020. (IV. 10.) Korm. r.)

A munkáltató kérelmére a fővárosi ill. megyei kormányhivatal legfeljebb három hónapra támogatást nyújt a kutató-fejlesztő munkavállalók foglalkoztatásához a kormányrendeletben előírt feltételek fennállása esetén.

Külön jogszabály szerint kutató-fejlesztőnek minősül az a természetes személy, aki új ismeret, szellemi alkotás, termék, szolgáltatás, eljárás, módszer, rendszer létrehozásával, fejlesztésével vagy ezt célzó projektek megvalósításának irányításával foglalkozik.

A támogatás célcsoportjába tartoznak a kutatók, mérnökök, informatikusok, a kutatási, fejlesztési és innovációs (KFI) szektor magasan képzett munkavállalói.

A támogatás havi összege

Ha a munkavállaló veszélyhelyzet kihirdetésének napján érvényes bruttó munkabére

  • 670 000 forint, vagy ezt meghaladó összeg, akkor a támogatás 318 920 forint,
  • 670 000 forintot nem éri el, akkor a 318 920 forintnak a munkavállaló bruttó munkabére és a 670 000 forint arányával számított összege a támogatás

A támogatás havi összege az Európai Unió Bizottsága „2020/C 91 I/01” sz. Közleményében kihirdetett egyéb támogatással együttesen sem haladhatja meg az érintett munkavállalók havi, munkáltatói járulékokkal együtt számított munkabérének 80%-át.

A támogatás állami támogatásnak minősül és vissza nem térítendő támogatás formájában nyújtható.

A munkáltató a támogatás igénybevételekor vállalja

  • a kérelem benyújtása előtti létszámának szinten tartását,
  • a munkavállaló legalább 3 hónapig történő továbbfoglalkoztatását
  • támogatás, illetve a továbbfoglalkoztatás időtartama alatt a munkáltató a munkavállaló veszélyhelyzet kihirdetésének napja szerinti munkabérét nem csökkentheti
  • az együttműködési és tájékoztatási kötelezettségén belül a támogatás feltételeit érintő változást két munkanapon belül bejelenti a kormányhivatalnak

A támogatás nem vonatkozik

  • a munkaszerződéstől eltérő munkakörben, munkahelyen, más munkáltatónál történő munkavégzésre
  • munkaerő-kölcsönzésre,
  • állásidőre,
  • a munkavégzés alóli mentesülés idejére

A kérelmet bármely gazdasági szektorban működő munkáltató (a költségvetési szerv kivételével) igényelheti a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat honlapján elérhető nyomtatványon 2020. április 15-től a veszélyhelyzet időtartama alatt vagy annak megszűnését követő egy hónapon belül.

A támogatás iránti kérelmet a munkáltató a székhelye vagy telephelye szerint illetékes kormányhivatalhoz kell benyújtani, amely 8 munkanapon belül vizsgálja meg a feltételek fennállását és dönt a támogatás nyújtásáról.

Amennyiben a fenti szabályok gyakorlati alkalmazásával kapcsolatos kérdése van, forduljon hozzánk bizalommal.

Üdvözlettel:

ABT Treuhand csoport

Láng József
Adószakértő, ügyvezető
jozsef.lang@abt.hu

Tóth-Mihályi Zsuzsanna
Adótanácsadó
zsuzsanna.mihalyi@abt.hu

dr. Pétervári Orsolya
Kiemelt adószakértő
orsolya.petervari@abt.hu

A fenti összefoglaló tájékoztatás és figyelemfelhívás céljából készült. Bármilyen ebből következő döntés előtt javasoljuk, hogy konzultáljon szakértőinkkel.

Az ABT Treuhand Csoport 2005 óta a NEXIA International tagja. A Nexia International a világ több mint 100 országában működő mintegy 320 független adótanácsadó és könyvvizsgáló cég szaktudását és tapasztalatát egyesítő, 1971 óta létező hálózat

Adatkezelési tájékoztató