
Ahogy Svédország átveszi az Európai Unió Tanácsának elnökségét, az Európában zajló háború okozta válságok, a gyorsuló energiaválság és a gazdasági stagnálás továbbra is a fő politikai fókuszpontok közé tartoznak.

Az EGSZB üdvözli, hogy 2023-at a készségek európai évének nyilvánították. A készségek európai évének hatékony megoldásokkal és oktatási előnyökkel járó pályákat kell kijelölnie a fiatalok és a felnőttek, a munkanélküliek és a foglalkoztatott személyek számára, szerződéses jogviszonytól, képzettségi szinttől és nemtől függetlenül

Az EGSZB úgy véli, alaposabban meg kell vizsgálni, hogy – a világjárvány okozta korlátozásokon kívül – mi az oka annak, hogy a korábbi évekhez képest kisebb százalékos növekedést mutat a munkaképes korú uniós lakhelyváltoztatók száma.

Mivel a munkaerőhiány ismét növekszik, hatékony intézkedéseket kell végrehajtani annak érdekében, hogy a szociális partnereket nemzeti szinten ösztönözzék a készségigények kielégítésére, az egyes ágazatokhoz és a helyi helyzetekhez igazított intézkedésekkel. A technológia gyors változása, valamint a zöld és digitális kettős átállás miatt a korábban megszerzett készségek és kompetenciák „élettartama” egyre rövidebb, és a megfelelő készségek és kompetenciák egész életen át tartó elsajátítása mind a munkavállalók, mind a vállalkozások számára egyre fontosabb

November 25-én tartotta meg az Európai Munkaadói Szövetség (BusinessEurope) hagyományos Elnökök Tanácsának ülését Stockholmban. A január 1-től soros svéd uniós elnökséghez kapcsolódva a Svéd Munkaadói Szövetség látta vendégül a BusinessEurope 40 tagjának elnökeit és főtitkárait. Az ülésen részt vet Ulf Kristersson, Svédország miniszterelnöke, Thierry Breton, belső piacért felelős európai biztos és Jessica Roswall svéd európai ügyi miniszter. Az ülés legégetőbb témája az unió versenyképességének megerősítése volt.
Az Elnökök Tanácsán elfogadásra került a Stockholmi Nyilatkozat, amely az európai munkaadók legfontosabb várakozásait tartalmazza a svéd elnökség számára.
Az ülésen Dr Futó Pétert, az MGYOSZ elnökét választották meg a következő két évre a BusinessEurope alelnökének.
A KÖVET 27. Konferencia - ESG - megmenti a világot? címmel 2022.december 7-én kerül megrendezésre.

Recent decisions to invest on other continents rather than in Europe due to concerns over long-term energy prices in the EU, which have been heightened by the depth of the present energy crisis in the EU, are a signal that cannot be ignored. Action is needed now to avoid further investment leakage.

Businesses face a difficult winter as sentiment falls and costs rise

EU Employers welcome Commission's decision to introduce a competitiveness check in EU policy and law-making

3.1.1 A fenntartható növekedés, a minőségi munkahelyek létrehozása és a foglalkoztatásban való részvétel (beleértve az idősebbeket és a fiatalokat, a nőket, a munkaerőpiacról kiszorult és az inaktív személyeket stb.) továbbra is kulcsfontosságú gazdasági és társadalmi kihívás Európában

A kriptoeszközök gyors növekedése számos új szereplőt vonzott az ökoszisztémába, akik egyre több kriptoeszközt kínálnak, amelyek közül egyeseket „virtuális fizetőeszköznek”, digitális „érmének” vagy „tokennek” neveznek. Az eddigi legjelentősebb kriptoeszközök között említhető a bitcoin és az ether, amelyek együttesen a kriptoeszközök teljes piaci tőkeértékének mintegy 60%-át teszik ki.

A digitalizált, klímasemleges körforgásos gazdaságra való nagyszabású átállás jelentős alkalmazkodási erőfeszítéseket igényel. Oroszország Ukrajna elleni agressziója csak megerősíti, milyen nagy szükség van erre az átállásra, ugyanakkor hatalmas költségeket és terheket ró a társadalomra.

Az energiaárak stabilitása és megfizethetősége elengedhetetlen mind a háztartások vásárlóerejének, mind az európai iparszerkezet versenyképességének és rezilienciájának megőrzéséhez. Az energiaimport-árak évtizednyi relatív stabilitását, valamint az energia belföldi termelői árainak 2010 és 2019 közötti viszonylag alacsony, 0,9%-os éves emelkedését követően Európában 2021 második fele óta az energiaárak erőteljes emelkedése tapasztalható. Az ukrajnai háborúval fokozódott az energiaárak volatilitása és az energiaellátás bizonytalansága.
11. PwC Magyarországi Vezérigazgató Felmérés
A PwC Magyarország tizenegy éve kérdezi a hazai vállalatvezetőket az üzleti életet átformáló trendekről. Bár a 2021 év végi adatrögzítés óta a vezérigazgatók rövid távú kilátásai vélhetően átrajzolódtak, a cégek fennmaradását jelentő hosszú távú stratégiai célok érvényessége iránymutató a következő időszakra. A válaszokból kiderül, hogy az első számú döntéshozók személyes céljai sok esetben nem egyeznek a vállalat célkitűzéseivel, vagyis nem ez alapján értékelik a vállalatvezetők teljesítményét. Ezzel együtt egyre nagyobb az igény a befektetők részéről, hogy a vezetők olyan hosszú távú célokra is koncentráljanak, mint az ESG vagy az ügyfélbizalom növelése. A globális adópolitika változása sok vezérigazgató figyelmén kívül esik, annak ellenére, hogy kevesen hiszik, hogy ez nem lesz hatással a szervezetükre.
az orosz-ukrán háború által kiváltott üzleti kockázatok csökkentésére az építési-beruházási közbeszerzések területén
Az orosz-ukrán háború által kiváltott üzleti kockázatok csökkentése érdekében az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) kezdeményezésére a Közbeszerzési Hatóság (KH) és az ÉVOSZ közös ajánlást fogalmazott meg az építési-beruházási közbeszerzések területére.

Elkészült az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége 2021-ben elindított SPAKLI’21 podcast következő száma.
A podcast témája az MVM DOME. Beszélgetnek:
Skardelli György, a Közti építész vezető tervezője és Varga Kristóf, a fővállalkozó Market Építő Zrt. vezető előkészítő mérnöke

Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége(ÉVOSZ) Média Tagozatának közreműködésével készült SPAKLI’21 podcast decemberi adásában a szervezet által indított Építőipari Hazahívó Program eredményeiről beszélgettek a résztvevők: Koji László, az ÉVOSZ elnöke és ifj. Lipcsei Gábor az Óbuda-Újlak Zrt. vezérigazgató-helyettese. A műsor állandó vezetője Náray Balázs.

Szeptember közepén megnyílt Magyarország legújabb és bizonyos szempontból talán legmodernebb bevásárlóközpontja Újbudán. Az Építési Vállalkozók Országos Szövetsége Médiatagozatának közreműködésével létrejött podcast-ben az ingatlan fejlesztője és építésze mesélt az okospláza tervezéséről, kivitelezéséről.
Futureal: Pszota Frigyes ingatlanfejlesztő műszaki igazgató
Paulinyi&Partners: Vámossy István projektigazgató építész
Műsorvezető: Náray Balázs

Nagy sikere volt az üzemlátogatással egybekötött TEX2GREEN projekt zárórendezvényének 2021. szeptember 2-án, Hódmezővásárhelyen. A téma iránt nagy volt az érdeklődés, az eseményen mintegy 40 munka- és védőruhagyártó vállalkozás, szakmai szervezet és oktatási intézmény is képviseltette magát. A világjárvány miatt továbbra is számítani kell fennakadásokra az ellátási láncokban. Ezért is kiemelt fontosságú, hogy sikerült rekord rövid idő alatt hazai alapanyagból, hazai munkaerővel egészségügyi védőoverálokat varrni, amelyek bevizsgálását és a tanúsítását is hazai notifikált intézet végezte.

Az alvállalkozói díjtételek, a saját tevékenységek, valamint az alapanyagárak is tovább nőttek az ÉVOSZ által az építőipari vállalkozások körében készített friss felmérés szerint. Az építőipari alapanyagok, a beépítésre kerülő építési termékek áremelkedése, a munkaerőköltség növekedése különösen nehéz helyzetbe hozta az építési piac valamennyi szereplőjét...

A textil és ruházati ipar fenntartható pályára állításának lehetőségeiről volt szó a 2021. május 31-én – a járvány miatt online formában – megrendezett „TEX2GREEN webinar II.” eseményén. A rendezvényen a hazai lakástextil gyártás egyik zászlóshajója, a Naturtex Kft. és a bútoripari beszállítóvá vált egykori ruhaipari cég, az Unicon Zrt. is bemutatkozott. A tulajdonosok előadásaiból kitűnt, hogy mindkét családi vállalkozás igen nagy hangsúlyt fektet a környezet védelmére, az energiahatékonyságra, de fontosnak tartja a társadalmi felelősségvállalást és a munkavállalók jólétét is.

"A Magyar Zene Háza már akkor díjnyertes volt, amikor még csak a tervező asztalon volt és makettben létezett. Szinte már elkészült az épület és ez sem cáfolt erre rá. A 21. század és a természet találkozása. A beruházás kivitelezési folyamatáról beszélgetünk a Spakli 21 adásában.."
A beszélgetésben résztvevők:
Derczó István - a Weinberg'93 Kft. ügyvezető igazgatója
Sághi Attila – a Városliget Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese és
Szikszai Zoltán - a Magyar Építő Zrt. elnök-vezérigazgatója

Az Európai Bizottság 2020-as új ipari stratégiájának frissítését követően az európai szociális partnerek a textil-, ruházat-, bőr- és lábbeli-ágazatban (TCLF) összeálltak, hogy támogatást kérjenek egy olyan stratégiához, amelynek célja segíteni a TCLF iparágakat a jelenlegi zöld és digitális átmenet során az erős globális versenyben, hangsúlyozva a munkahelyek megőrzésének szükségességét Európában.

KIEMELKEDŐ HASZNOT HOZÓ, VILÁGSZÍNVONALÚ TELJESÍTMÉNYEKET ISMERTEK EL A MAGYAR INNOVÁCIÓS NAGYDÍJ PÁLYÁZATON
A Magyar Innovációs Nagydíj bírálóbizottsága 69 magyarországi vállalkozás közül választotta ki a 2020. évi innovációs nagydíjas társaságot, további hét innovációs díjat, valamint az év Startup Innovációs Díját is odaítélte. Az értékelés szempontjai között döntő volt az innovációból elért 2020. évi gazdasági eredmény. Az innovációs nagydíjas társaság kiválasztását titkos szavazással döntötte el.
A díjazottakról és további 52, innovációnak elismert pályázatról szóló kiadvány a következő linken nyitható meg.

A magyar építőipar első podcast csatornája, mellyel az iparág egy újabb felületen mutathatja meg magát. Hiszünk az építőiparban és hisszük, hogy az építőipar jobb megítélése nemzetgazdasági szempontból is fontos.
A beszélgetésben résztvevők:
Bujdosó Sándor – a VIV Zrt. vezérigazgatója
Kelemen Zsolt - Swietelsky Magyarország Kft. területi igazgatója
Keszthelyi Tibor - a Főmterv Zrt. elnök-vezérigazgatója
Műsorvezető: Náray Balázs
Gyártásvezető: Kincses Péter
Széleskörű ágazati felmérés folyik két könnyűipari projekt keretében, a Magyar Könnyűipar Szövetség, valamint a Textilipari Műszaki és Tudományos Egyesület szervezésében. Az egyik felmérés a GINOP-5.3.5-18-2018-00048 projekthez kapcsolódik, amely a fenntarthatóság és a körforgásos gazdaság megoldásaival foglalkozik, míg a másik adatgyűjtést a GINOP-5.3.5-18-2019-00135 számú projekt keretében végzik. Ez utóbbinak a célja, hogy egy aktuális képet kapjunk a HR/képzés/utánpótlás nevelés helyzetéről az ágazatban. További információk és a kérdőívek elérhetőek a szervezetek honlapjain.
Társadalmi egyeztetés indult a divat- és designipari vállalkozások támogatását célzó pályázati kiírásról.
További információ: https://www.palyazat.gov.hu/node/73053
A ruhaipar közismerten egy igen környezetszennyező iparág, ezért fontos, hogy a gyártók a környezetvédelem, a munkahelyi biztonság és a szociális felelősségérzet szempontjai szerint optimalizálják gyártástechnológiáikat, munkakörülményeiket és beszerzési csatornájukat.
Ehhez kíván hozzájárulni „A munkaerőpiaci alkalmazkodóképesség és a fenntarthatóság fejlesztése a ruházati termék gyártása ágazatban” című projekt az elnyert 29,3 millió Ft vissza nem térítendő európai uniós támogatás segítségével.
2017. május 17-én kerül megrendezésre a ChinaCham Üzleti Klub következő eseménye.
A hazai cégek működését veszélyeztető munkaerőhiányra jó gyakorlatok bemutatkozása. Ismerje meg a legújabb munkaerő-szerzési és -megtartási technikákat, módszereket! „2016. Küzdelem a munkaerőért”. Piac & Profit konferencia október 6. Budapest.
A Provident Pénzügyi Zrt., mint Magyarország egyik legszélesebb körű CSR programját működtető vállalata és hazánk egyik legjelentősebb, több évtizedes múltra visszatekintő gazdasági hetilapja, a Figyelő közösen alapította meg 2014-ben a Provident Társadalmi Hasznosság Díjat. Folytatva a megkezdett missziójukat, idén immáron harmadik alkalommal szeretnék elismerni a kiválóságokat, felhívva a figyelmet a legjobb gyakorlatokra. A Díj szakmai támogatója – hasonlóan az elmúlt évekhez – idén is a Hungarian Business Leaders Forum.
A PWC Magyarország negyedik alkalommal készíti el a magyarországi vezérigazgatók körében végzett felmérését, az MGYOSZ pedig már harmadik alkalommal nyújt szakmai segítséget ebben a munkában. A 4. Magyarországi Vezérigazgató Felmérés a tavalyi kutatás eredményei alapján azt vizsgálja, hogy a meghatározó trendek - a demográfiai változások, a gazdasági erőviszonyok átalakulása, valamint a gyors technológiai váltások - mentén hogyan alakul át a piaci verseny és az arra való folyamatos felkészülés a vezérigazgatók szerint. A cégvezetőkkel folytatott interjúk segítségével ezeket a kérdéseket vizsgáljuk meg a következő hónapokban, és várhatóan március folyamán kerülnek majd bemutatásra az eredmények.
Globálisan 17. éve, Magyarországon 3. alkalommal: hogyan vélekednek Magyarország piacvezető vállalatainak vezérigazgatói a globális gazdaság jövőjéről, a hazai és nemzetközi üzleti környezetről, miben látnak kitörési lehetőséget, illetve milyen kockázatoktól tartanak? Melyek azok a területek, ahol alapvető változásokat terveznek a növekedés érdekében? Hogyan alkalmazkodnak a vezérigazgatók az új, kiszámíthatatlan környezethez, miben változtatnak vezetői gyakorlatukon? Többek között ezekre a kérdésekre keressük a választ felmérésünk során.