A MGYOSZ “Recruit4Tomorrow” projektje keretében végzett kérdőíves felmérése most betekintést nyújt a harmadik országból érkező munkavállalók foglalkoztatásának tapasztalataiba. Az anyag 114 vállalat részvételével készült.
A CONCORDIA és az MGYOSZ, a román BLOCUL és a magyar VASAS szakszervezetek közreműködésével indított HOPE4AI projekt célja, hogy vállalatokat segítsen felkészíteni alkalmazottaikat az új technológiák, különösen a mesterséges intelligencia elterjedése által támasztott kihívásokra.
A most induló projekt célja Szövetségünk és tagjaink támogatása és felkészítése a fenntartható gazdasági és társadalmi fejlődés kihívásaira. A projekt során az ország több régiójában kutatást végzünk a Zöld átállás folyamatáról és kihívásairól.
A kérdőíves felmérés eredményeinek kiértékelése. A COVID-19 járvány jelentősen átalakította a munkaerőpiacot. A magyarországi helyzet feltérképezése érdekében átfogó felmérést végeztünk, amelynek célja a regionális különbségek feltárása és a jövő munkahelyeinek meghatározása volt.
Az MGYOSZ első stratégiai előrejelzése egy kísérlet arra, hogy ösztönözzük a közös gondolkodást a magyar munkaerőpiac jövőjéről. Magyarország kicsi és nyitott gazdaság, melynek alakulására az összes globális megatrend komoly hatást gyakorol. A jelenlegi, gyorsan változó gazdasági körülmények között nagyon fontosnak gondoljuk, hogy gazdasági érdekképviseletként beszéljünk arról, hogyan alakulhat a jövő munkaerőpiaca a rengeteg nagy hatású és kiszámíthatatlan változó mentén, főként azért, mert tervezni ezeket a folyamatokat csak nehezen lehet. Ennek az anyagnak a célja tehát nem az, hogy lehetetlen küldetésként segítséget nyújtson a tervezéshez, hanem az, hogy a munkaerőpiacunkat befolyásoló folyamatok jobb megértésén keresztül ösztönözze a szakemberek és a döntéshozók közös gondolkodását, hogy ráirányítsuk a figyelmet azokra a hajtóerőkre, amelyek alakításán keresztül befolyásolható a jövő. Az MGYOSZ örömmel vállalja a közvetítő szerepet egy ilyen párbeszéd elindításában.
A mintegy két éven át zajló projekt célja, hogy öt országban – Szlovéniában, Horvátországban, Bulgáriában, Magyarországon és Szlovákiában – feltárja a munkaerőpiaci dinamikákat, összhangban a munkaerőpiaci igényekkel és a technológiai-, valamint demográfiai változásokkal.
A héten tartottuk meg első találkozónkat nyertes pályázatunk partnereivel.
A projektet Szövetségünk vezeti, melynek keretében a hazai kutatás az ELTE-ÁJK Munkajogi és Szociális Jogi Tanszékének kutatói támogatásával valósul meg. A projekt nemzetközi partnerei a Szlovák Munkaadói Szövetség #NUE, a Szlovén Munkaadói Szövetség #ZDS, a Román Munkaadói Szövetség #Concordia, a Montenegroi Munkaadói Szövetség #MEF, a Szerb Munkaadói Szövetség #SAE és szakszervezeti partnereink.
A találkozón végigvettük az ágazati szociális párbeszéd, az ágazati kollektív tárgyalások helyzetét a partnerországokban, egyeztettük a két éven át futó projekt feladatait és eseményeit. Ezt követően az ELTE munkajogi szakértői segítségével pontosítottuk a kutatási feladatokat és módszert.
A kutatási projekt fejleményeiről a továbbiakban rendszeres tájékoztatást adunk.
A projekt az Európai Bizottság társfinanszírozásában valósul meg. Projekt azonosító: 101126461 SEC-CEE SOCPL-2022-IND-REL